McEwen: Egyirányú út

Egyirányú út / Scott McEwen. – Bp. : Gabo, 2015. – (Elit mesterlövész sor.)

A könyv, amit ajánlok, egy különleges alakulatról szól, ahol a sebesülés a halál mindennapos velejárója az akcióknak. A gyors reagálás és a  meglepetés ereje fontosabb, mint a túlerő.
Irakban, Iránban, Afganisztánban számtalan titkos akciót teljesít a könyv főszereplője. Egy pilótanő kiszabadítása a tálibok és pastuk kezeiből még neki sem egyszerű feladat. A szerző egy dohányfüstös ivóban múlatta az időt két katona haver társaságában, amikor bemutatták annak az embernek, akiről később a regény szereplőjét mintázta. “A legtökösebb gyerek, akivel valaha találkoztak, mondják róla. Ejha, gondolom magamban: nem ismerek a két ivócimborámnál keményebb fickókat; ha ők valakiről azt mondják, hogy tökös, az bizonyára úgy is van.” Úgy szeretett  harcolni, mint a komancsok, a földhöz simulva. Kemény, de nem túl beszédes középkorú férfi volt a szóban forgó veterán katona, aki tucatnyi sebesülése ellenére sem vonult vissza soha a célterületről.

Ez a könyv nem életrajz, inkább valós eseményeken alapuló, Afganisztánban játszódó kalandregény. Néhány ital után oldódik a férfi zárkózottsága és megnyílik a szerző előtt. Egy bevetés alkalmával több, mint tizenöt sebesülést kapott, büszkén mutogatja a ki- és bemeneti nyílások nyomait. A sérülések egész testét beborítják, olyan lett a bőre, mint egy szita.

Az amerikai pátosz lengi be az egész könyvet, a regényes megközelítés és a jellemrajzok szépen utat engednek a közhelyeknek és a sztereotípiáknak.
A tálibokat rossznak, az amerikai katonákat hősnek és patriótának, a hírszerzőket elkényelmesedett bürokratáknak bélyegezve meg.
Akik szeretik az amerikai propaganda vagy reklám könnyed hősi eposzát, azoknak kellemes olvasmányt nyújt a könyv. A szakterminológia sok helyen sántít, de ez a lektorálás elmaradásának eredménye. A fordító nem ismerte eléggé a katonai szlenget, amit a könyv nyelvezete elárul. A trágár szavak és a durvaság a katonák szociális státuszából adódnak, de így talán jobban belelátunk a hétköznapinak aligha nevezhető életükbe.

 

Szabó László István
fiókkönyvtáros, informatikus

Hozzászólás

%d blogger ezt szereti: